Soruştur(ma): Bizde Yazar Ne Yer Ne İçer?

1953’te Sait Faik ile yapılan ve Vatan Gazetesinin Sanat Yaprağı’nda yayımlanan küçük bir söyleşidir. Biz de merak ettik: Şimdinin yazarı ne yiyor, ne içiyor? Öykücülerden Aykut Ertuğrul, Güzide Ertürk, Murat Taş ve Yılmaz Yılmaz’a sorduk.

1. Sizce bir yazar ne kadar kazanmalıdır?

Hiç olmazsa bir nahiye müdürü kadar. (Sait Faik)

Hiç olmazsa küçük çaplı bir şirketin CEO’su kadar. (Aykut Ertuğrul)

Hak ettiği kadar. (Güzide Ertürk)

Para kazanmak için yazar oldum diyen biri varsa tanışmak isterdim doğrusu. (Murat Taş)

Ne kadarına şöyle cevap vereyim: Yeni çıkan öykü kitaplarının çoğunu takip ediyor ve almaya çalışıyorum. Sadece öykü kitapları değil; elimden geldiğince –maddi gücüm elverdiğince, yeni çıkan ve ilgi alanıma giren kitaplarını da takip ediyorum. Dergileri de ekleyelim buna.

Fakirin kütüphanesine giren arkadaşların biraz alaycı, biraz şaşkın “Yahu bunların hepsini okudun mu, âlim mi olacaksın? Bu kadar kitaba para verene kadar bir araba ya da bir ev alırdın!’” gibi lakırdılarına muhatap olmak çoğu zaman canımı sıksa da iyi bir kitabı elime alıp içinde kaybolunca derin bir sükûnet kaplıyor içimi. Geçen gün Diyanet Kitabevine uğradımdı. İndirim dönemine girmişlerdi. İki üç poşeti doldurduk çıktık.

Ayda, diyorum, hiç değilse yirmi – yirmi beş kitap aldığımda, bu beni maddi olarak sarsmayacak şekilde bir kazancım olsun yeter… Fazla parada gözüm yok, kitap versinler yeter! (Yılmaz Yılmaz)

2. Ciddi bir yazar bu parayı yazıları ile kazanabilir mi? Eğer kazanabilirse nasıl?

Gayri ciddi bir yazar kazanır. (Sait Faik)

Bestseller yazarları kazanıyor. Gerçi aynı şey, ben sadece cevapları güncelliyorum. (Aykut Ertuğrul)

Para işlerinden pek anlamam. (Güzide Ertürk)

Ciddi değil, popüler bir yazar, popüler konularda yazıyorsa para kazanabilir. (Murat Taş)

İyi yazmak, ucuzluğa kaçmadan kalemi sıkı ve sabit tutmak zor gerçekten… Dolayısıyla Sait Faik’in cevabına katılmamak ne mümkün! (Yılmaz Yılmaz)

3. Eğer kazanamazsa nasıl bir iş tutmalıdır?

Bence şoförlük, potin boyacılığı, balina satıcılığı gibi işler. Yahut da deniz yollarında bilet toplamak. (Sait Faik)

Kazanamazsa devlet memuru olmalıdır, zira özel sektör, verdiği paranın karşılığında insanın posasını çıkarıyor, ciğerini döküyor gördüğüm kadarıyla. Devletin eli; üzülür müsünüz, sevinir misiniz bilmem ama resmen daha müşfik. (Aykut Ertuğrul)

Sait Faik’in pasaportunda ‘işsiz’ yazdığına göre, biz de payımıza düşen ünvanı alırız. (Güzide Ertürk)

Günümüzde hayvancılık işinde para var. Otuz koyun alsın, seneye bu eder altmış. (Murat Taş)

Özel sektörde öğretmen olmak çok yorucu, yıpratıcı… Güzel yönlerini de var tabi… Sadece yazarak hayatını kazanmak bizim ülkemizde hayal! Aslında çoğu yerde hayal… Popüler yazarlar dışında kalemiyle geçinen yoktur sanırım. Atadan – babadan variyeti olan yazarları bunun dışında tutuyorum tabi. (Yılmaz Yılmaz)

4. Yazarın enerjisini harcaması sanatı için zararlı mı, faydalı mı olur?

İşine göre. Daha çok, zararlıdır. (Sait Faik)

Usta ne dediyse o! (Aykut Ertuğrul)

Enerjiyi nerede harcadığına bağlı. (Güzide Ertürk)

Enerjisini harcadığı iş yazarlığını besliyorsa faydalı da olabilir. Doğrusu enerjisini sanatı için harcamasıdır. (Murat Taş)

Yapılan işe göre değişir sanırım. Kimi işler yazarlığı besliyor; öğretmenliği öyle görüyorum ben… İşlerin, derslerin yoğunlaştığı dönemlerde; bazen bir, bazen iki ay kalemi elime alamadığım gibi kitap okuyamadığım zamanlar dahi oluyor. Böyle… (Yılmaz Yılmaz)

5. Devlet veya hususi müesseseler yazara daha fazla yardım etmeli midir?

Etmemeli. Ederse veriştirmesine katlanmalı. (Sait Faik)

Devlet memurluğunu överken devlet yardımını da meşrulaştırdığım sanılmasın. Devlet bu işlere hiç el atmasın daha iyi. Kadrolu memur olup bir yandan da yazmak iyi ama devletin kadrolu yazarı olmak mı? Iıh. (Aykut Ertuğrul)

Yazar dilenci değil ki yardım beklesin. Hak ettiğini bulması kafidir. (Güzide Ertürk)

Ne tür yardım? Para veren buyruk vermeye de kalkarsa ortada ne yazar, ne edebiyat kalır. (Murat Taş)

Böyle bir şey olmayacağı için cevapsız bırakıyorum. (Yılmaz Yılmaz)

6. Bu problemler karşısında kendi durumunuzdan memnun musunuz? Hayatını kalemiyle kazanmak isteyen gençlere vereceğiniz bir öğüt var mı?

Bu işi bizim valide hallediyor. Otuz kuruş, birinci nevi sigara. Üç kahve 25’ten 75, iki yemek asgari 4 lira, giyim kuşam babadan ve anadan olmak şartıyla, yılın altı ayında sigarasız ve kahvesiz kalmak isteyen yazsın. (Sait Faik)

Bizim Sait Faik gibi validemiz yok. Öğüt bizim neyimize. (Aykut Ertuğrul)

Problemlerden ve kalemimden memnunum. Kalem, para kazanmak için değil, boş bir sayfaya yazı yazmak amacıyla icat edilmiştir. (Güzide Ertürk)

Hayatınızı kaleminizle kazanamazsınız kardeşim! Bu piyangoda büyük ikramiyeyi tutturmaktan daha zor. Yazacak arkadaş para hayalleri kuruyorsa kalemini bıraksın hemen. Gitsin adam gibi bir iş bulsun. Ama ben para için yazmıyorum diyen varsa o da gitsin bir iş bulsun önce. Dergiyi, kitabı nasıl alacaksın canım kardeşim? (Murat Taş)

Öyle tavsiye verecek makamda değiliz ama yine de sussam olmayacak: Aklınızı başınıza alın, aman deyim! Aç kalırsınız, aç! Mesleğiniz olsun; okumaktan uzak olmayın, yazmak vakti gelmişse yazarsın. (Yılmaz Yılmaz)

(Habis, S.2, Mayıs, 2011)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s